Genel

MTSO 132.Yılını Kutluyor

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) kuruluşunun 132. yılını görkemli bir balo ile kutladı. Gecede MTSO Yönetimi ve Meclis üyelerini Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başta olmak üzere kent protokolü de yalnız bırakmadı.

Balonun açılış konuşmasını yapan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, “132 yıl önce dikilen küçük fidan bugün devasa bir çınar haline gelmiştir. Bu anlamda Mersin genç bir kent olmasına rağmen Türkiye’nin en eski Ticaret ve Sanayi Odalarından birisine sahiptir” dedi. MTSO’nun 132 yılın deneyimi, kültürü, geleneği ve terbiyesi ile siyaset üstü davranarak ayrımcılık yaratacak hiçbir ideolojiye yüz vermeden, kenti ve toplumu bir bütün olarak kucakladığını vurgulayan Aşut şunları söyledi:
“MTSO öyle bir oluşum ki kentine ve ülkesine karşı sorumluluk duyan, ilk amacı üyelerine hizmet vermek ve kent ekonomisini geliştirmek olsa da bu sorumluluk bilinciyle eğitimden sağlığa hemen her alanda bulunduğu kente katkı sunma çabasında olan bir kurum. Ben, bu kurumun bir parçası olmaktan onur duyuyorum.”
Valilik, Belediye, üniversiteler, özel veya kamu tüm yerel dinamiklerle birlikte el ele çalıştıklarını vurgulayan Aşut, kentte bu birlikteliğin yakalanmasında MTSO’nun ortaya koyduğu vizyonun büyük rol oynadığına dikkat çekti.

“Önceliğimiz bilimle elde edilecek katmadeğer olacak”
Bugüne kadar Mersin’in derdini icra makamlarına aktarmak için çaba sarf ettiklerini kaydeden Şerafettin Aşut, lobi çalışmalarına bundan sonra da devam edeceklerini ancak önceliklerinin bilgi ve bilimle elde edilecek katmadeğer, insan kaynağını kent ekonomisine entegre etmek olacağını anlattı.
İnovasyonda öncü kent olan Mersin’i yenilikçiliğin, Ar-Ge’nin yüksek teknolojinin merkezi yapma yönünde çalışacaklarını dile getiren Aşut, “Sadece bu günümüz için değil, gelecek nesillere olan sorumluluk hissi ve Mersin sevgimizle yorulmadan, küsmeden, şikayet etmeden oturduğumuz makamların hakkını vermeye devam edeceğiz” dedi. MTSO ailesinin bir parçası olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Aşut sözlerini, “Ailemizin diğer fertleri ile omuz omuza Mersin’e hizmet etmekten gurur duyuyorum” diye tamamladı.

Arslan: “Kentimize önemli katkılar sağladık”
132 yıl önce köy olan Mersin’e bir Ticaret ve Sanayi Odası kurulduğunu hatırlatan MTSO Meclis Başkanı Mahmut Arslan ise, “Bir balıkçı köyünden kasabaya dönen Mersin’in ticaret potansiyeli, Türkiye’nin önemli kentlerinden birisi olacağı o yıllarda görülmüş” dedi. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e açılan kapısının Mersin olduğunu kaydeden Arslan, kentin sanayileşmede ise çok geç kalındığını, bu gecikmenin Kalkınma Bakanı’nın Mersin Milletvekili olması ile birlikte aşılmaya başladığını söyledi. Mersin’e yapılması planlanan Mega Endüstri Bölgesi, Tarım Gıda Teknoparkı gibi önemli yatırımları hatırlatan Arslan, bu yatırımların da tamamlanması ile Mersin’in çehresinin çok daha fazla değişeceğini, ülke ekonomisine katkılarının artacağını sözlerine ekledi.

Su: “Vizyon sahibi kişiler 132 yıl önce bu Oda’yı kurmuş”
Mersin Valisi Ali İhsan Su, 132 yıl önce vizyon sahibi, ileri görüşlü ticaret erbaplarının MTSO’yu kurduğuna dikkat çekerek, “O dönemde kentimize bu değeri kazandıran kişileri rahmetle anıyor ve tebrik ediyorum” dedi. Mersin’in eğitimden sağlığa, sanayiden ticarete, tarımdan kültüre her konuda büyük bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Vali Su, “Bugün bu değerlerimizi daha çok ortaya çıkarmak, geliştirmek için yoğun gayret içindeyiz” ifadelerini kullandı.
Konuşmasında sanayici ve işadamlarına da teşekkür eden Su, “Üyelerinin yaptığı yatırımlarla yeni istihdam alanları oluşturup ilimizin gelişmesine büyük katkılar sağlaması yanında Ticaret ve Sanayi Odamız hem kentimizin ekonomik gelişimine hem de sosyal ve kültürel hayatına oluşturduğu sosyal sorumluluk projeleriyle önemli katkılar sunmuştur. Bu bakımdan tebrik ediyor ve başarıların devamını diliyorum” dedi.

Kocamaz: “İşsizliğe yatırımlarla çözüm bulunabilir”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise konuşmasında yatırımlara değindi. Ekonomiye yön veren Ticaret ve Sanayi Odalarının kentler için büyük önem taşıdığını vurgulayan Kocamaz, “Bundan 50 yıl önce kentimizin nüfusu 28 bin iken bugün 30 kat artarak yalnızca merkez nüfusumuz 1 milyona yaklaştı. Bu kadar hızlı nüfus artışı yaşayan bir kentin en önemli sorunları başında işsizlik gelir. Bunu çözmemiz de işadamlarımızın yatırım yapmasıyla mümkün olabilir” dedi. Kocamaz, planlanan yeni OSB’lerin de hayata geçmesiyle birlikte Mersin’deki işsizlik sorunun çözümüne önemli katkılar sağlanacağını sözlerine ekledi.
Gece Meclis Üyelerine verilen dönem plaketleri ile son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DeMar DeRozan (Photograph. Nicky Win over)

Buy Reduced:
DeMar DeRozan has recently in relation to flatlined since his / her scorching start to the time of year.Womens 2023/24 Chelsea B.Badiashile 5 Away Navy Authentic soccer Jersey Given that Jan.2023/24 Chelsea Gusto 27 Home Blue Replica soccer Jersey Some,Youth Kids 2023/24 Chelsea Chukwuemeka 17 Away Navy Authentic soccer Jersey DeRozan possesses averaged Eleven.Womens 2023/24 Chelsea Ugochukwu 16 Home Blue Authentic soccer JerseySeveral details,2023/24 Chelsea Cuthbert 22 Away Navy Replica soccer Jersey 2.Beach Chelsea Jersey9 boards, One particular.Youth Kids 2023/24 Chelsea Perisset 15 Home Blue Authentic soccer Jersey2 help,Youth Kids 2023/24 Chelsea Lavia 45 Away Navy Authentic soccer Jersey A single.Mudryk Chelsea Jersey0 take,Youth Kids 2023/24 Chelsea Chalobah 14 Home Blue Replica soccer Jersey 0.Womens 2023/24 Chelsea Leupolz 8 Away Navy Authentic soccer JerseySome steals,Trevoh Chalobah Chelsea Jersey 0.Youth Kids 2023/24 Chelsea Lavia 45 Away Navy Replica soccer Jersey3 threes and a couple of.Youth Kids 2023/24 Chelsea Disasi 2 Home Blue Replica soccer JerseySeven turnovers for every game,2023/24 Chelsea Cankovic 28 Away Navy Replica soccer Jersey although shooting 35 % in the subject and also 73 % from the free-throw line.Youth Kids 2023/24 Chelsea Buchanan 26 Away Navy Authentic soccer Jersey That’azines good for top rated 3 hundred price,2023/24 Chelsea Sanchez 1 Goalkeeper Black Authentic soccer Jersey which is not publish the location of Compton concerning.2023/24 Chelsea Chilwell 21 Home Blue Authentic soccer Jersey This makes DeRozan any low-risk buy-low choice,Fishel Chelsea Jersey the top type.Beach Chelsea Jersey Andrea Bargnani‘ohydrates drawing near give back should help take a little force off of DeRozan,2023/24 Chelsea Nkunku 18 Away Navy Authentic soccer Jersey that really has a desirable roof.Kaneryd Chelsea Jersey If perhaps they finds that will touch he had in the initial few game titles in 2011-12,Womens 2023/24 Chelsea Andrey Santos 20 Home Blue Authentic soccer Jersey it’ll be well worth wasting 50 mere cents within the $ intended for.Womens 2023/24 Chelsea Maatsen 29 Home Blue Authentic soccer Jersey

Danny Granger may be pretty mediocre until now in 2010,Youth Kids 2023/24 Chelsea Perisset 15 Away Navy Replica soccer Jersey calculating Fifteen.2023/24 Chelsea Bright 4 Away Navy Replica soccer JerseyThree details,Youth Kids CUSTOM 2023/24 Chelsea Away Navy Authentic soccer Jersey Four.Womens 2023/24 Chelsea Aggie Beever-Jones 33 Home Blue Authentic soccer JerseySome rebounds,Cankovic Chelsea Jersey One particular.Youth Kids 2023/24 Chelsea Charles 21 Away Navy Replica soccer JerseySeveral assists,2023/24 Chelsea Nusken 6 Away Navy Authentic soccer Jersey 1.Womens 2023/24 Chelsea Nicky Evrard 16 Goalkeeper Black Authentic soccer JerseySeveral takes,Disasi Chelsea Jersey the prohibit,Youth Kids 2023/24 Chelsea Chilwell 21 Away Navy Replica soccer Jersey A single.Wesley Fofana Chelsea JerseyFive threes and Just one.Youth Kids 2023/24 Chelsea Maatsen 29 Away Navy Replica soccer JerseySeven turnovers every sport,Womens 2023/24 Chelsea Lavia 45 Home Blue Authentic soccer Jersey though shooting 24 percent from your floors in addition to 82 % with the range.Sanchez Chelsea Jersey Dream managers need to keep under consideration of which he’ohydrates nevertheless dealing with by using a bottom leg,Womens 2023/24 Chelsea James 24 Home Blue Authentic soccer Jersey and that is in part the reason for his or her inconsistency and also bad manufacturing.2023/24 Chelsea Nicky Evrard 16 Goalkeeper Black Authentic soccer Jersey On the other hand,Womens 2023/24 Chelsea Enzo 8 Away Navy Authentic soccer Jersey even with some of those unexciting numbers,Youth Kids 2023/24 Chelsea James 24 Away Navy Authentic soccer Jersey Granger’azines possessing top 60 worth.2023/24 Chelsea Caicedo 25 Away Navy Replica soccer Jersey In the event that he is able to pick up his / her precision from your ground again higher than 40 percent (which could most likely profit their scoring as well as three-point creating) and keep their turnovers low,Youth Kids 2023/24 Chelsea James 10 Away Navy Authentic soccer Jersey in which by itself could possibly container your ex directly into prime Forty terrain.Youth Kids 2023/24 Chelsea Caicedo 25 Home Blue Replica soccer Jersey

Amar’e Stoudemire provides averaged 12.3 points, Four.Your five boards, Two.A couple of aids, Zero.Eight bargains, 1.Only two hinders and three.8 turnovers within his very last some video games. Confident, he’ersus was battling along with bad trouble just lately, however there’ohydrates additional with engage in. As much as the public understands, he’ersus definitely not hurt, which in turn leaves us all to assume (certainly, a dangerous phrase) that he plus the bad Knicks are only dealing with several kinks. For Stoudemire, it’s most likely participating in together with Tyson Chandler, who’s most likely the reasons why Announc has seen his / her prevents every online game plummet coming from A single.Being unfaithful last time of year to 3.Some in 2010. Managers anxious for many change should target Stoudemire to be a buy-low candidate a" and produce a few daring using them.

Gerald Wallace is a roller coaster inside Economy is shown, where by he’s notched a new zero-point along with a one-point online game. Given that February. 12, Crash offers averaged Eleven.8 items, Seven.0 gets back, Several.0 helps, A single.8 takes, Zero.Half a dozen obstructs, Zero.6 threes and a pair of.5 turnovers, even though capturing 40 % from the field along with Fifty three percent in the free-throw line. Wallace remains averaging solid all-around numbers, sufficient reason for accounts implying he’ll forget about their person extendable to become the unrestricted no cost realtor, masters may trust in him or her discovering surer footing rapidly.

Ray Allen offers averaged 6.A few points, Several.7 rebounds, 1.7 assists, some sort of grab, 1.Three threes along with Just one.6 turnovers within his very last three video games. In that extend, he’ersus shot 30 % from the field. Intended for Allen as well as the Boston celtics, it appears rock bottom has been achieved. Allen injure his or her taking pictures hand Mon, so that may be bothering them. Speculate the celts trudge coupled as well as trade gossips work out as planned, Allen could eventually restore his wonderland benefit, that's mainly bound to his threes and free-throw shooting, a couple of things that will won’big t receive snuffed away that simply.

Chris Robert, Dwyane Go, Stream Lopez as well as different effective imagination avid gamers who are wounded should be considered buy-low applicants.

Sell Substantial:
MarShon Streams has averaged best 40 numbers because Economy is shown. Two, and that he appears to have a solid proper grip within the beginning SG job for the Nets at this time. Even so, his / her managers really should be mindful of the novice wall structure (which may help to make a shape sooner than expected in this condensed time; Brooks has averaged over Thirty-four moments for every sport given that Jan. 3, the biggest mark for rookie) along with the drawing near return of Stream Lopez. Streams appears to be as a trusted illusion tool through 4 seasons, nevertheless his / her trade importance won’capital t be this particular excessive for a lot longer.

Steve Nash will be hot at this time. In the final a number of video games, the actual Canadian experience offers averaged 21 years old.8 points, 1.Seven retrieves, 12.Several aids as well as Just one.Your five threes, although taking pictures Sixty three percentage from the industry and Seventy eight percent through the free-throw line. Even so, as stretch Nash provides averaged Thirty-four:30 regarding playing period per video game, far above the actual 29 mins for every game they has been calculating in advance. Depend on his / her mins getting pulled back, in addition to a couple of DNPs prior to period concludes. Their buy and sell importance is excellent right now, with his fantastic proprietors should be searching for far more reliable alternatives in substitution for Nash.

Andray Blatche possesses double-doubled as part of his a pair of activities because his returning from about three continuous DNPs that has a shoulder damage. However of which shoulder ought to be an issue intended for his / her dream entrepreneurs. Blatche is a huge person whom launches terribly from your field and doesn’t do anything too particular for wonderland applications, and his weak glenohumeral joint helps make your pet much less appealing. Their entrepreneurs ought to transfer him as soon as they may.

Hedo Turkoglu is most significant situations of the year. The stand apart numbers up to now are already his A couple of.A few threes every online game and Fifty percent taking pictures with the area. Turkoglu is really a profession Forty three % shooting with the flooring, making both those figures unsustainable. His / her owners really should market higher before his value forms backpedal to be able to where it must be.

Mario Chalmers has had himself a dandy 2011-12 NBA season thus far. Planning straight into Thursday’ohydrates game, he had been shooting Fifty-four per cent with the discipline and also striking A couple of.Just one threes for every recreation. Such as the dude previously mentioned, people quantities appear to be somewhat challenging for your pet to help keep, since Chalmers opportunity 40 % with the area within his initial two times inside league. How is it possible which he’s just discovered their effect and luxury zone with this group? Guaranteed. Will it be smart to wager upon it? Most likely not, particularly with Norris Cole efficient at hammering scorching blotches as well as Dwyane Wade‘ersus go back anywhere within the unseen-but-probably-close skyline.

Throughout 4 seasons, make sure to abandon questions, feedback, problems, industry offers, roster troubles plus more inside the reviews beneath.

Follow Jerr in Twitting on @fbasketballblog.

Follow Cent upon Twitter on @DimeMag.

Become hot for Cent Publication on Myspace Below.